HOME
Officers
Dist.Officers
LPMIGM
Committees
Councils
Awards
Reps.
Downloads

COUNCILS by DISTRICTS 2019-20
District-1 2-Louisiana, 41-Sts John, 48-Slidell, 49-Houma
District-2 22-Baton Rouge 11, 33-Istrouma, 36-Jos W. Robinson, 56-Carle L. Jackson
District-3 24- Jack L. Stephan, 47-Herman L. Fisk
District-4 19-Calcasieu, 26-Fullerton, 32-Louis B. Fusha
District-5 12-Summit, 43-Winnfield,
District-6 23-Shreveport, 52-Red River
District-7 8-Monroe, 50-Morehouse

COUNCILS by NUMBER - 2020
D# Nbr Name Meetings Domicile Address City
Recorder E-Mail
1 2 Louisiana 1st Thursday 7:30 PM Square and Compass Lodge 600 Daniel Street Kenner
Recorder Gilbert Morrison tardis1@bellsouth.net
7 8 Monroe 1st Mon Jan, Mar, May, July, Sep, Nov, Dec7 NE Louisiana Masonic Ctr 205 University Ave Monroe
Recorder David Marine dmarine1@comcast.net
5 12 Summit 5th Monday except Dec. 3rd Monday Alexandria Lodge 1415 Horseshoe Dr Alexandria
Recorder Chad Koelling alexandriayorkrite@gmail.com
4 19 Calcasieu 3rd Thursday 7:00 PM Lake Charles Lodge 165 717 Hodges Street Lake Charles
Recorder Michael Laurence MichaelLLaurence@gmail.com
2 22 Baton Rouge 11 1st Sat. Following Wash. RAM #57 St. James Lodge Corner of Third and Convention Baton Rouge
Recorder Richard Fox richard.fox2@cox.net
6 23 Shreveport 4th Wed.6:30PM (Feb, May, Aug, Nov) Creswell St. Temple 1805 Creswell St. Shreveport
Recorder Al Simms shvyorkrite@gmail.com
3 24 Jack L Stephan 1st Wednesday 7:30 PM Hope Lodge 101 Carl Street Lafayette
Recorder Conrad Gautheir cajun520@reagan.com
4 26 Fullerton 1st Monday Leesville Lodge 100 South Street Leesville
Recorder Vernie Kennedy VOKennedy063@gmail.com
4 32 Louis B Frusha 3rd Saturday 7:00 PM Magnolia Lodge #238 1923 Magnolia Church Rd. Ragley
Recorder Terrell D Fowler michaelllaurence@gmail.com
2 33 Istrouma 4th Saturday of every month - 9:00 AM Central Lodge #442 11575 Sullivan Rd, Central
Recorder Scott Plaisance s_plaisance@hotmail.com
2 36 Jos W Robinson 3rd Mon, Feb., May, Aug, and Nov Hammond Lodge 153 S. Cypress St. Hammond
Recorder Michael Hawkins Michael.Hawkins@la.gov
1 41 Sts John 1st Mon7:30 Feb, Apr, Jun, Aug, Oct, Nov, & Dec William D. White Lodge Hall 501 Amelia Street Gretna
Recorder Ken Bell, Jr. dingdongbell122@yahoo.com
5 43 Winnfield 4th Tuesday at 7:00 PM Eastern Star Lodge # 151 106 N. Bevil Street Winnfield
Recorder Michael Watts mawatts1954@gmail.com
3 47 Herman L Feske 4th Tuesday at 7:30 PM Masonic Temple 707 Main St. Franklin
Recorder John Belanger jlb1970@cox.net
1 48 Slidell 2nd Monday 7:30 PM 2222 Front Street Slidell
Recorder Carlton Conaway carltonconawayjr@gmail.com
1 49 Houma 2nd Thursday 7:30 PM Unity Lodge 1029 Black Bayou Drive Houma
Recorder Freddie Touchet fj2chet@comcast.net
7 50 Morehouse 4th Monday @ 7:00 PM 148 Wood St, Rayville
Recorder Wilson Cook wilsoncook@icloud.com
6 52 Red River 3rd Friday @ 7:00 PM Silent Brotherhood Lodge #146 1036 Ringgold Ave. Coushatta
Recorder David Adams casuallyquality@gmail.com
2 56 Carle L. Jackson 2nd Tuesday @ 7:30 PM 122 Railroad Ave. Donaldsonville
Recorder Charlie Moreau charliem@eatel.net